Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

Szeretnéd meghosszabbítani matracod életartamát? Mi ebben is segítünk!

Szeretnéd meghosszabbítani matracod életartamát? Mi ebben is segítünk!

Általában egy minőségi matrac ára nem elhanyagolható összeg.

Ez az egyik oka annak, hogy miért ápold jól a matracodat. A másik ok, hogy senki sem akar olyan matracon aludni, amelyben a mikroorganizmusok és a gombák egész serege él. 

Hogyan ápold a matracodat?

A matracápolás 5 + 1 fő elve

A tested minden este a matracon pihen, estéről estére a matracnak megfelelően el kell osztania a súlyát. Minden alvás során az izzadság felszívódik a matracba, és az emberi bőr mikroszkopikus részecskéi megtelepednek benne. Ennek a kombinációnak köszönhetően a matrac alkalmas környezetet teremt a különféle allergiát és egyéb egészségügyi problémákat okozó mikroorganizmusok számára. Annak megelőzése érdekében, hogy a matrac gyorsan tönkre menjen és otthonává váljon a penészgombáknak és az allergéneknek, mindössze annyit kell tenni, hogy követed ezt a 6 gondozási alapelvet!

1.      Forgasd el a matracot minden irányba

A matrac forgatása egyéni. Attól függ, milyen jó minőségű a matrac. A gyengébb minőségű matracok „kifekvése” abból adódik, hogy nincs egyenletes nyomás a felületén. A matrac minden része másképp van terhelve, ezért gödrök keletkeznek, ami csökkenti az alvás komfortérzetét. Ennek a problémának a megelőzése érdekében a matracot rendszeresen meg kell fordítani. A forgatás nem csak a másik oldalon történik, hanem a lábak és a fej helyzetét is megváltoztathatja. Ideális esetben a matracot havonta egyszer kell megforgatni. 
A legjobb, több zónás matracokat egyáltalán nem kell forgatni. A oldalanként eltérő keménységű matracoknál ez attól függ, hogy mindkét oldal keménysége megfelel-e Önnek.

2. Matrac szellőzés

Ahhoz, hogy a matracot megszabadítsuk a felesleges nedvességtől, rendszeres és megfelelő szellőztetés szükséges. Ebben a helyiség megfelelő szellőztetése segíthet . A rács is fontos szerepet játszik, amely lehetővé teszi a levegő keringését a matracban. Hagyd a matracot legalább egy óráig szabadon, miután felkeltél!

 3. Tisztítás és karbantartás

A hálószoba porszívózásakor és az ágyneműcsere során ne felejtsd el kiporszívózni a matracot is! Ha folt jelenik meg a matracon, próbáld meg a lehető leghamarabb eltávolítani! Fontos, hogy a huzatot és a matracvédőt rendszeresen mossuk, még akkor is, ha nincsenek rajta látható foltok. Ez megakadályozza az atkák és más élőlények szaporodását.

4. Használj védőhuzatot!

Megvédheted a matracot ételtől, italtól vagy testnedvektől megfelelő matracvédővel és ágytakaróval. Ezeknek köszönhetően a szennyeződés nem kerül mélyen a matracba. A matracvédők vagy huzatok moshatóak magas hőmérsékletű mosással, ami elpusztítja a baktériumokat, egyben eltávolítja az elhalt részeket és a mikroorganizmusokat, amelyek különböző allergiákért felelősek. Felkelés után egy órával ne takarja le az ágyat!  A matrac száradása időbe telik.


5. Az ágy nem trambulin vagy tároló

Annak érdekében, hogy a matrac valóban sokáig kitartson, ne tegyél rá hosszabb ideig nehezebb dolgokat (különösen azokat, amelyek kis felületűek ám nehezek)! Figyelj oda a hajlításra is, amely eltörheti a matracot, ezzel visszafordíthatatlanul tönkretéve azt. A matrac meghajolhat, ha a gyerekek az ágyon ugrálnak, nem megfelelő ágyrácsot választanak, vagy a matracot a falnak támasztják.

6. Kövesd a gyártó utasításait

Ne felejtsd el betartani a gyártó karbantartási utasításait! Ennek az az oka, hogy egyes anyagok érzékenyek lehetnek a vegyszerek használatára, így az anyag megsérülhet. Ugyanez vonatkozik a túlzott hőre is a matrac szárításakor.

Hogyan távolítsuk el a 3 leggyakoribb matracszennyeződést?

A vér- és vizeletfoltok a matracon megjelenő leggyakoribb foltok közé tartoznak. Ezenkívül a matracok gyakran gondot okoznak a penész eltávolításával. A védőhuzatok és a védők segítenek megvédeni a matracot, csupán mosógépben kell kimosni őket. De hogyan lehet eltávolítani a szennyeződést közvetlenül a matracról?

Vérfolt tisztítás

Minden matracon a vérfoltok tisztításának alapja a hideg, akár jeges víz használata. Miért nem lehet meleg a víz? Mert a vér megalvadna és még mélyebbre hatolna a rostokba. Tehát csak át kell áztatni a friss foltot hideg vízzel, és óvatosan letörölni! Ha a folt nem akar eltűnni, öntsünk rá konyhasót és hagyjuk hatni 30 percig. A mosószóda is segíthet az eltávolításban, de ne feledjük, hogy a világos - , így például a bézs - borításon a tisztítás után egy világosabb folt maradhat.

Ha ez nem segít, íme egy házilag elkészíthető vérfolt eltávolító:

Önts egy negyed csésze 3%-os hidrogén-peroxidot a tálba, adj hozzá 1 evőkanál sót és 1 evőkanál mosogatószert! A hozzávalókból pasztát készítünk, ezt kell felvinni a foltra és hagyni száradni. A maradék pasztát kaparjuk le, és töröljük le hidrogén-peroxidos ronggyal!

Vizeletfolt tisztítás

A vizeletet nem könnyű eltávolítani , de foglalkozni kell vele, mert erős szagú. Melyik eljárást válasszuk?

Keverjünk össze 3 evőkanál szódabikarbónát és 240 ml hidrogén-peroxidot, adjunk hozzá 2 csepp mosogatószert! Kenjük be a foltot a keverékkel, de ne súroljuk, csak hagyjuk megszáradni!

Ha a folt nem tűnik el, készíthetsz habot 3 evőkanál fehérítő nélküli mosószerből és 1 evőkanál vízből. Vidd fel a habot a foltra, és hagyd hatni 30 percig. A megszáradt maradékot egy kanállal kaparjuk le! Végül tisztítsuk át meg a területet hidrogén-peroxiddal megnedvesített fehér ruhával!

Penész eltávolítás

Ha penészt találsz a matracon, azonnal vedd le róla a huzatot! Kezeld a foltokat penészesedésgátló szerrel és mosd ki a huzatot a gyártó ajánlása szerint! Ha a matracon is van penész, akkor szivaccsal és penészesedésgátlóval próbáld meg eltüntetni. Ha túl mélyen van, vagy a matrac nagy részén van már penészgomba, dobd ki és vegyél újat! Sajnos nincs más megoldás, ilyenkor máshogy nem lehet megszabadulni a penészgombák spóráitól.

Hogyan védjük meg a matracot a szennyeződéstől?

Ha nem szeretnél órákat tölteni a matrac tisztításával, tegyél rá matracvédőt! A védőhuzat gumiszalaggal könnyen rögzíthető a matracra.

 A megfelelő matracvédő következő tulajdonságokkal rendelkezik:

-        megakadályozhatja az atkák és baktériumok bejutását a matracba

-        képes felfogni a zsírokat, sókat és más izzadságban lévő anyagokat

-        megvédi a matracot a különféle foltoktól

Kompakt méreteinek köszönhetően könnyen mosható. A víz hőmérsékletének legalább 60 ° C-nak kell lennie, hogy megszabaduljon minden allergéntől és szennyeződéstől a mosás során.

Mikor van szükség matracvédőre?

Higiéniai szempontból minden matracnál hasznos, ha rendelkezik matracvédővel. A 100% pamutból készült, légkondicionált PES üreges szál töltettel varrt Domestic matracvédő legtöbb esetben ideális választás. 

Fekvő betegeknek

Vizeletvisszatartási nehézséggel küzdő betegeknek megfelelő védővel ellátott matracot kell használniuk. Ehhez a Clinic protektor matracvédőt ajánljuk, ami vízálló anyagból készült.

Vendégek a házban 

A matracvédő növeli az ágy higiéniáját, amit az időnként nálad alvó vendégek is értékelni fognak! A matracvédő ebben az esetben textilből is készülhet, vízálló réteg nélkül.

Megfelelő ápolással és védelemmel jelentősen meghosszabbíthatja matraca élettartamát. A jó minőségű, megfelelően karbantartott matrac így hosszú évekig hozzájárulhat a tökéletes pihenéshez!

Keresés